Blog

Czy srebro to dobra inwestycja?

Inwestowanie w srebro jest polecane przez wiele osób. Dla jednych jest to najlepszy sposób na pomnażanie oszczędności. Dla innych to element dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Ale czy inwestowanie w srebro jest opłacalne? Czy warto kupować srebrne monety bulionowe i sztabki srebra?

srebrne monety

Specyfika rynku srebra

Odpowiedź na oba pytania nie jest wcale prosta, jako że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Owszem, srebro inwestycyjne może przynieść zyski, ale może też przynieść straty. Wiele zależy też od momentu, w którym zdecydujemy się na inwestowanie w srebro. Może się bowiem zdarzyć, że decyzję o zakupie podejmiemy w chwili, gdy ceny srebra są najwyższe, a następnie ten metal szlachetny zacznie tanieć. Dlatego niezwykle istotne jest to, by dobrze poznać rynek srebra zanim podejmie się decyzję o lokowaniu w nim oszczędności.

Warto mieć na uwadze, że jeśli chodzi o handel, srebro jest dość specyficzne. Z jednej strony jest jedną z bezpiecznych przystani, do których następuje odpływ kapitału, gdy przychodzi kryzys finansowy. Jest cenne i od lat było za takie uważane. Jest też rzadkie, a przy tym wytrzymałe i trwałe. Dlatego właśnie dawne monety srebrne były z niego bite.

Z drugiej strony w pewnym momencie srebro przestało być wykorzystywane jako środek płatniczy. Zaczęło być traktowane bardziej jako surowiec, zwłaszcza że wraz z rozwojem elektroniki znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na srebro w przemyśle. Jest ono dziś zresztą powszechnie wykorzystywane w wielu różnych branżach. Kurs srebra może się więc zachowywać tak jak inne surowce.

Dlatego srebro to trudniejsze aktywo inwestycyjne od złota. W jego przypadku należy się liczyć ze sporymi wahaniami ceny, uzależnieniem od koniunktury i sytuacji gospodarki, a także dodatkowymi kosztami. Srebro inwestycyjne – w przeciwieństwie do złota – jest obłożone podatkiem VAT.

Srebro inwestycyjne w różnych formach

Nie oznacza to jednak, że srebro inwestycyjne jest nieopłacalne. Jak najbardziej może ono przynieść zyski, ale warto pamiętać o tym, że inwestowanie w srebro powinno mieć długoterminowy charakter.

Co istotne, lokować kapitał w tym metalu szlachetnym możemy na kilka sposobów. Nie musi być to wcale fizyczne srebro. Można zainwestować również w akcje spółek związanych z rynkiem srebra, producentów, dystrybutorów, firmy przewozowe. Istnieją również instrumenty finansowe, np. fundusze inwestycyjne ETF czy kontrakty terminowe.

W srebro można też zainwestować poprzez zakup dzieł sztuki lub biżuterii wykonanej z tego metalu. W tym wypadku należy jednak podkreślić, że jest to rynek niezwykle trudny. Zakup kruszcu w tej formie przewyższa ceny srebra na rynku (m.in. ze względu na koszty produkcji), a przez to wyroby jubilerskie czy dzieła sztuki może nie być łatwo sprzedać za satysfakcjonujące pieniądze.

Należy zatem bardzo dobrze znać rynek, by wiedzieć czyje wyroby będą stawać się coraz droższe zamiast tracić na wartości. Srebrne przedmioty jubilerskie mogą być jednak jednym ze sposobów zabezpieczenia oszczędności przed inflacją, zabezpieczeniem kapitału, a także mogą spełniać funkcję użytkową (to zresztą dobry prezent dla bliskiej osoby).

Srebrne monety i sztabki jako inwestycja

Jeśli jednak zdecydujemy się na fizyczne srebro, do wyboru będziemy mieli srebrne monety bulionowe, sztabki srebra oraz srebrne monety kolekcjonerskie. W przypadku tych ostatnich warto podkreślić, że mamy do czynienia z podobnym problemem jak w wypadku biżuterii i dzieł sztuki. Na rynku jest wiele kolekcjonerskich edycji i nie wszystkie przynoszą zyski. Są jednak takie, które przynoszą spory zwrot z inwestycji w krótkim czasie. Przykładem mogą być monety z wiedźminem. Należy tu jednak zachowywać ostrożność.

Zdecydowanie pewniejszym wyborem są srebrne monety bulionowe. Są bite w dużych ilościach, ale ich wartość zależy wyłącznie od tego, jakie są ceny srebra. Trzeba tu oczywiście brać też pod uwagę to, jaka jest próba srebra. Znaczenie może też mieć producent. Jest wiele srebrnych monet, które można kupić. Popularne są na przykład takie monety bulionowe jak Silver Panda, Britannia, Silver Eagle, Kookaburra, Maple Leaf, Lunar I i Lunar II. Podobnie jest jeśli chodzi o sztabki srebra, które są produkowane przez takie firmy jak Perth Mint, Valcambi, Umicore czy Heraeus.

Warto tu przy okazji zauważyć, że srebro inwestycyjne – a więc sztabki srebra i srebrne monety bulionowe – to dobre rozwiązanie dla osób, które inwestują regularnie niewielkie kwoty, dywersyfikując oszczędnościowy portfel. Ceny srebra są niższe niż złota, a jego dostępność wyższa. Dzięki temu srebro jest łatwiej nabyć oraz sprzedać. Z tego powodu srebro może być też dobrym wyborem dla początkujących inwestorów, którzy mogą się na nim nauczyć, jak lokować kapitał, by przynosił zyski.

Jak przechowywać srebrne monety?

Trzeba też zaznaczyć, że srebrne monety należy przechowywać w odpowiedni sposób i to z dwóch powodów.

Po pierwsze, srebro z czasem czernieje, czyli pokrywa się patyną. Ma to wpływ na wartość posiadanych monet czy sztabek. To naturalny proces związany z utlenianiem się. W takim wypadku konieczne może być czyszczenie srebra, które pozwoli pozbyć się cienkiej warstwy osadu. Dlatego zresztą sztabki srebra i monety bulionowe są sprzedawane w odpowiednio zabezpieczonych opakowaniach. I tak najlepiej je przechowywać.

Po drugie, srebro jest cenne. To zaś oznacza, że może się stać obiektem pożądania złodziei. Należy je zatem odpowiednio zabezpieczać przed kradzieżą. Może do tego służyć domowy sejf. Taki przedmiot może jednak sporo kosztować, a w przypadku większych ilości srebra przechowywanie tego metalu w domu może być kłopotliwe. Z pomocą na szczęście przychodzą producenci srebra, u których można wykupić możliwość przechowywania srebra. Ma to swoje wady i zalety. Alternatywą są skrytki bankowe, aczkolwiek są one trudno dostępne ze względu na liczbę chętnych do skorzystania z nich.

Możliwość komentowania Czy srebro to dobra inwestycja? została wyłączona