umowa o pożyczkę
Blog

Umowa o pożyczkę pod zastaw – podpisz dopiero, gdy przeczytasz

Tam, gdzie chodzi o pieniądze, umowy słowne nie mają znaczenia. Liczy się to, co znajduje się na papierze. Potwierdzają to zresztą sytuacje związane z oszustami, którzy wykorzystywali niewiedzę klientów w celu zawarcia umów o pożyczkę na zasadach innych, niż przedstawione podczas rozmowy. Szczególnie starsze osoby są podatne na takie sztuczki, ponieważ nie znają terminologii finansowej i stosunkowo łatwiej nimi manipulować.

Jak wygląda umowa o pożyczkę?

wzór umowy o pożyczkęUmowa o pożyczkę jest dokumentem, który określa, na jakich zasadach udzielana jest pożyczka. Musi zawierać wszystkie informacje o kosztach – wysokość oprocentowania, częstotliwość naliczania odsetek oraz szczegółowe dane dotyczące kosztów dodatkowych. To wszystko sprawia, że ujęcie warunków wymaga szczegółowych zapisów, które mogą się składać na umowę zajmującą nawet kilkanaście stron zapisanych gęstym drukiem. Mało komu chce się czytać takie rzeczy, więc pojawia się chęć podpisania umowy bez zapoznania się z jej treścią. To błąd, który może doprowadzić nas do związania się umową, która narazi nas na ogromne koszty dodatkowe.

Zasada jest prosta, choć na pewno nie przyjemna. Nigdy nie podpisujmy umowy pożyczkowej przy pierwszym spotkaniu. Weźmy ją do domu, dajmy sobie kilka dni na przeczytanie i upewnienie się, że wszystkie warunki są zgodne z ofertą przedstawioną przez pracownika firmy pożyczkowej. Sprawdźmy też, czy wszystkie zapisy są jasno i precyzyjnie sformułowane – w takiej umowie nie ma miejsca na jakiekolwiek niedomówienia.

Jeden komentarz

  • Adam

    Warto jeszcze wspomnieć o sytuacji, w której otrzymujemy umowę o pożyczkę mailem do sprawdzenia i umawiamy się na spotkanie by ją podpisać. Warto wtedy osobiście wydrukować taką umowę, by mieć pewność, że nie podpisujemy innego tekstu niż ten, z którym się wcześniej zapoznaliśmy.