rady przy spłacie pożyczki
Blog

Spłata pożyczki bez problemu – trzymaj się tych dobrych rad

Odgłos komornika pukającego do drzwi, wezwania do zapłaty i ukrywanie się przed windykacją – takie sceny znamy z filmów sensacyjnych. Nikt z nas nie chciałby przeżyć ich na własnej skórze. Natomiast wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że scenariusz ten jest jak najbardziej realny, jeśli w sposób nierozsądny zaciągamy pożyczki pod zastaw nieruchomości i nie wywiązujemy się ze swoich obowiązków. Ten artykuł powstał, by nie tylko przypomnieć podstawowe informacje dotyczące pożyczek pozabankowych, ale również udzielić kilku rad, dzięki którym spłacisz swoją pożyczkę bez żadnych problemów.

Najważniejszy jest sam początek, czyli moment w którym myślisz o wzięciu pożyczki. To poważna decyzja, więc nie może być podjęta pod wpływem chwili. Powinna być wynikiem dokładnej analizy, przeczytania regulaminu pożyczki, zapoznania się z umową, a następnie wykonaniem symulacji budżetu domowego, aby upewnić się, że będziemy w stanie spłacać raty w odpowiedniej wysokości. Jeśli widzimy, że to nas przerasta, nie bierzmy pożyczki, łudząc się, że pieniądze na spłatę rat wezmą się z nikąd.

Zadbaj o porządek w spłacaniu rat pożyczki

porządek w spłacaniu pożyczkiChoć może się to wydać nieco zabawne, wielu pożyczkobiorców zalega ze spłatami nie z powodu trudnej sytuacji finansowej, ale… zapomnienia czy niedbalstwa. Aby uniknąć takich sytuacji i nie narażać się na dodatkowe odsetki, warto już na samym początku ustawić automatyczne przelewy w wysokości składek ustalonych z pożyczkodawcą. Pamiętajmy, że pożyczka pod zastaw nieruchomości może się skończyć odebraniem naszego mieszkania w razie niespłacania rat, więc podejdźmy do tej kwestii ze szczególną powagą.

Wiele firm oferujących pożyczki pozabankowe daje swoim klientom nawet dwa tygodnie na zapłatę raty. Z jednej strony może się to wydać atrakcyjne, że mamy aż czternaście dni na wykonanie przelewu za ratę pożyczki, jednak z drugiej nie warto czekać do ostatniego dnia. Jeśli odłożymy tę decyzję na później, może dojść do sytuacji, w której pod wpływem emocji dokonamy jakiegoś zakupu, zostawiając na koncie zbyt mało środków, by móc pokryć kwotę raty pożyczki. Najlepiej więc opłacać ratę bez zbędnej zwłoki, by później uniknąć naliczania dodatkowych odsetek za zwłokę.

Podsumowując, podstawą dobrej sytuacji finansowej jest porządek. Dotyczy się to zarówno zarządzania budżetem domowym, jak i spłacaniem pożyczki pod zastaw nieruchomości. Potraktuj spłacanie pożyczki jak najbardziej poważnie i zadbaj, by wypaść jak najlepiej w oczach pożyczkodawcy. Regularne, terminowe spłacanie rat pozwoli ci spać spokojnie i nie mieć żadnych obaw, że spotkają cię problemy z komornikiem.

Jeden komentarz

  • Katarzyna

    Wniosek jest prosty – pożyczki są dla inteligentnych osób, które wiedzą, jak taka usługa finansowa funkcjonuje i zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa po podpisaniu umowy.