złoto inwestowanie
Blog

Złoto inwestycyjne – czy warto je brać pod uwagę?

Osoby, które mają oszczędności, często zastanawiają się, jak najlepiej zainwestować posiadane pieniądze. Sposobów na pomnażanie kapitału jest wiele. Jednym z nich jest inwestowanie w złoto. Warto bliżej się temu tematowi przyjrzeć.

Czy inwestować w złoto?

Dane historyczne, które pokazują kurs złota na przestrzeni wielu lat i uwzględniają kwestię inflacji oraz inne parametry, wskazują, że złoto powoli, ale stale zyskuje na wartości. Historia pokazuje też, że złoto dobrze sprawdza się w roli bezpiecznej przystani. Chroni przed inflacją i pomaga zachować wartość ulokowanego kapitału. Jest też przydatne jako metoda dywersyfikacji kapitału. Wciąż jest też cenione i mimo że utraciło znaczenie jako środek płatniczy, to i tak jest w ten sposób traktowane i jest dzięki temu zwolnione z podatku VAT. Aktywo to ma jednak pewne wady, o których warto wiedzieć. Należy na przykład uważać na fałszerzy. Na rynku złota istnieją podróbki i oszuści, dlatego warto kupować ten metal z ostrożnością, najlepiej w sprawdzonych źródłach takich jak mennice czy oficjalni dystrybutorzy.

Złoto – inwestycja nie tylko w złoto fizyczne

Warto podkreślić, że złoto inwestycyjne, czyli złoto jako przedmiot, nie jest jedyną opcją, która jest dostępna na rynku. Można też zdecydować się na zakup papierów wartościowych czy instrumentów finansowych opartych na złocie. Przykładem tego mogą być akcje kopalni złota czy jego producentów, kontrakty terminowe, np. na dostawy złota czy fundusze inwestycyjne typu ETF, ETN czy ETC. Można też inwestować w złoto w innych formach, na przykład w dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie ze złota.

Złoto inwestycyjne – sztabki i monety

Jeśli jednak decydujemy się na złoto lokacyjne w formie fizycznej to do wyboru mamy przede wszystkim złote sztabki oraz złote monety bulionowe. Sztabki złota mogą mieć nawet 1 gram, choć zdecydowanie bardziej opłacalne są sztabki cięższe (ze względu na koszty produkcji, które są wyższe w przypadku lżejszych sztabek). Najpopularniejsze są oczywiście sztabki złota o wadze 1 kg. Produkowane są m.in. przez takie firmy jak Perth Mint, Heraeus czy Valcambi. Jeśli chodzi o złote monety bulionowe to bardzo często można spotkać się z takimi nazwami jak Philharmoniker, Gold Panda, Gold Nugget, Gold Eagle, Maple Leaf, Britannia, Krugerrand. Można też kupić złote monety kolekcjonerskie, aczkolwiek w tym wypadku ceny dyktuje nie tylko kurs kruszcu, co może być utrudnieniem, zwłaszcza dla początkujących inwestorów.

Czy opłaca się inwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto może być opłacalne. Jest wiele powodów, aby to zrobić, choć należy też pamiętać o wadach – przede wszystkim o długoterminowym charakterze inwestycji. Decydując się na zakup złota należy też brać pod uwagę własną sytuacją ekonomiczną, a także okoliczności gospodarcze. Nie zawsze jest dobry moment na to, aby kupować ten metal szlachetny. Można zatem powiedzieć, że jest to aktywo atrakcyjne i potencjalnie może przynieść zyski, ale każdy sam musi znaleźć odpowiedź na pytanie, czy opłaca się inwestować w złoto.

Możliwość komentowania Złoto inwestycyjne – czy warto je brać pod uwagę? została wyłączona