Jak dobrać najbardziej optymalny czas spłaty pożyczki?
Proces aplikowania o pożyczkę wymaga od nas określenia, w jakim okresie spłacimy wszystkie raty pożyczki. W zależności od tego, czy są to chwilówki, możemy mieć na to miesiąc, lub nawet wiele lat, gdy w grę wchodzą kredyty hipoteczne lub pożyczki pod zastaw. Decyzja, którą podejmiemy przy podpisywaniu umowy pożyczkowej, pociągnie za sobą konsekwencje trwające wiele miesięcy. Warto więc skorzystać z dobrych rad, dzięki którym uda ci się ustalić czas spłaty pożyczki, który będzie komfortowy i bezpieczny.
Najpoważniejszym błędem, jaki popełniają osoby ubiegające się o pożyczkę, jest nieuwzględnianie ewentualnych zmian w dochodach. Osoby te zakładają, że skoro dzisiaj z wypłaty zostaje im trzysta złotych miesięcznie, to mogą sobie pozwolić na spłacanie tej kwoty co miesiąc. Co jednak, gdy za rok zmienią pracę na mniej płatną lub koszty rachunków wzrosną? Wtedy nie będą w stanie wywiązać się ze spłaty pożyczek. Zawsze powinniśmy więc wybierać taki wariant pożyczki pod zastaw, który daje nam bezpieczny margines finansowy. Jeśli dysponujemy tymi trzystoma złotymi miesięcznie, weźmy pożyczkę na taki okres, by co miesiąc spłacać dwieście złotych. Sto złotych nam zostanie, jednak może się okazać przydatne w przyszłości na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Pożyczka z dłuższym okresem spłaty
Logiczne jest, że wydłużając okres spłaty, wzrasta kwota, jaką musimy zwrócić pożyczkodawcy. Wiele osób stara się więc brać pożyczkę na jak najkrótszy okres. Jest to logiczne, jednak nie można za bardzo przesadzić. Unikajmy sytuacji, w których plan spłaty rat pożyczki będzie wahał się na granicy naszych możliwości finansowych. Ustalmy bezpieczny czas spłaty pożyczki. Być może zapłacimy odsetki wynoszące o sto złotych więcej, jednak unikniemy sytuacji, w której z powodu braku możliwości spłaty zbyt wysokich rat, pożyczkodawca nałoży na nas dodatkowe kary finansowe lub zajmie nieruchomość pozostawioną pod zastaw.