Blog

Domowe finanse: jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Zakupy spożywcze stanowią znaczną część domowego budżetu. Wielu z nas jednak niepotrzebnie wydaje na ten cel zbyt duże sumy. Jak można oszczędzać na jedzeniu? To proste!

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że na jedzeniu nie powinno się oszczędzać. Czy jednak w rzeczywistości koszty zakupu produktów spożywczych muszą być aż tak wysokie? Nie! Wielu z nas wydaje na ten cel o wiele więcej niż powinno. Są jednak sposoby na to, aby kupować produkty zdrowe i smaczne bez przepłacania. O czym warto pamiętać?

1. Zacznij zapisywać swoje wydatki na zakupy spożywcze

Bardzo często zdarza się, że podczas zakupów spożywczych wydajemy znacznie więcej pieniędzy niż zakładamy. Dlaczego? To głównie kwestia kupowania tych produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy.

Część z niepotrzebnych produktów to jedzenie niezdrowe, które nie powinno znajdować się w diecie. Także kupujemy na zapas, a wtedy jedzenie ląduje w koszu, ponieważ psuje się zanim je zjemy. Można temu zapobiegać!

Przede wszystkim warto zacząć zapisywać swoje wydatki na jedzenie. W ten sposób będzie można stworzyć listę produktów, na które wydajemy określone sumy. To pomoże w uzmysłowieniu, jak dużo pieniędzy przeznaczamy na zakupy, a także następnie może posłużyć do przygotowania nowszej, zdrowszej i tańszej listy zakupowej!

2. Przygotuj menu na tydzień i listę zakupów

Często nie planujemy swoich posiłków z wyprzedzeniem. Kupujemy akurat to, na co mamy ochotę, a potem część z zakupów wyrzucamy, ponieważ nie mamy na nie ochoty albo mija ich termin ważności.

Aby za zakupy spożywcze nie wydawać tak dużo, warto zacząć przygotowywać swoje menu tygodniowe, które będzie zawierało dokładny spis wszystkich dań. W ten sposób możemy stworzyć taką listę zakupów, z których praktycznie nic się nie zmarnuje! Przykładowo, zakupioną śmietanę możemy jednego dnia wykorzystać do zabielenia zupy, a potem sosu do makaronu czy też do zapiekanki.

Przygotowanie listy zakupów odpowiadającej tygodniowemu menu będzie także zapobiegało kupowaniu tych produktów, które są niepotrzebne!

3. Korzystaj z promocji

Sieci sklepów spożywczych często organizują różnego rodzaju promocje, podczas których przeceniają wybrane produkty nawet o połowę. Korzystanie z takich okazyjnych cen również będzie doskonałą okazją do zmniejszenia kosztów jedzenia!

Jeśli sklep będzie miał na przecenie cukinie, możemy przygotować z nich sos do makaronu lub też możemy wykorzystać je do leczo. Z mięsa w promocyjnej cenie można także przygotować wiele różnych dań, które sprawdzą się na kilka dni w tygodniu.

W przypadku produktów o dłuższej dacie ważności, na przykład makaronów, kasz, konserw możemy zrobić nieco większe zapasy, gdy promocja jest bardzo atrakcyjna. Takie produkty nie zepsują się szybko – będą mogły posłużyć nam na dłuższy czas.

Zatem przy planowaniu swojego tygodniowego menu i przygotowywaniu listy zakupów warto wziąć pod uwagę najnowsze akcje promocyjne w sklepach!

4. Odpowiednio przechowuj produkty spożywcze

Produkty spożywcze, które nie są odpowiednio przechowywane, są w większym stopniu narażone na zepsucie. Warto więc właściwie je przed tym zabezpieczać.

Podstawowy sposób ochrony jedzenia przed niszczeniem to przechowywanie go w lodówce. Możemy także korzystać z mrożenia surowców oraz gotowych produktów, których nie zdążyliśmy zjeść. W ten sposób nie musimy wyrzucać ich do kosza!

Podsumowując, dzięki odpowiedniemu planowaniu posiłków oraz chodzeniu na zakupy z listą można znacznie zmniejszyć koszty związane z jedzeniem, a przy tym przestać je marnować. Jeśli także masz takie problemy, skorzystaj z naszych porad i zacznij oszczędzać na produktach spożywczych!

Możliwość komentowania Domowe finanse: jak oszczędzać na zakupach spożywczych? została wyłączona